Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka jest, według dziennika „Rzeczpospolita” czwartą najlepszą uczelnią techniczną w Polsce. Próby utworzenia w Łodzi uczelni technicznej trzy razy z rzędu (1865r., 1876r., 1921r.) okazały się bezskuteczne. Dopiero w 1945 udało się powołać do życia Politechnikę Łódzką, na której ustanowiono wydziały: mechaniczny, elektryczny, chemiczny i włókienniczy. Obecnie, uczelnia składa się z 11 wydziałów, na których studiuje ok. 20 tyś studentów. Poza kształceniem wyższym, przy uczelni prężnie działa Łódzki Uniwersytet Dziecięcy, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Gimnazjum i Liceum Politechniki Łódzkiej.

Wydział Chemiczny

Wydział Chemiczny jest jednym z trzech najstarszych wydziałów Politechniki Łódzkiej. Powstał w 1945 roku i od tej pory znany jest w Polsce i na świecie jako silny ośrodek badawczy o poważnych osiągnięciach naukowo-dydaktycznych. Laboratoria badawcze Wydziału wyposażone są w najnowocześniejszą aparaturę naukową, a jego pracownicy utrzymują liczne kontakty z innymi placówkami naukowo-dydaktycznymi w kraju i za granicą. Umożliwia to prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie, a doktoranci mają liczne możliwości wyjazdów na staże oraz konferencje.

Studenckie Koło Naukowe NANO

Studenckie Koło Naukowe NANO powstało w czerwcu 2009 roku z inicjatywy studentów nowopowstałego na Wydziale Chemicznym PŁ kierunku Nanotechnologia, wtedy pod nazwą Studenckie Koło Naukowe Nanotechnologów „Nano”. W swojej krótkiej, acz bogatej historii, SKN NANO wiele razy brało udział w imprezach popularyzujących naukę, w tym w Festiwalu Kół Naukowych PŁ oraz Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Niejednokrotnie mieliśmy przyjemność przedstawiać pokazy naukowe ciekawych doświadczeń z dziedziny nanotechnologii, pokazując publiczności, że nanotechnologia to nie tylko górnolotna idea czy abstrakcyjna wizja naukowców- marzycieli, ale niedaleka przyszłość, którą chcemy współtworzyć.

W chwili obecnej Studenckie Koło Naukowe NANO to 30 osób żywo zainteresowanych nanotechnologiami i nanonauką, studentów nie tylko Nanotechnologii na Wydziale Chemicznym, ale również innych kierunków prowadzonych na Politechnice Łódzkiej. Członkowie Koła są już niemal stałymi bywalcami studenckich konferencji naukowych, jak np. Nowoczesnych Metod Badawczych w Fizyce, Chemii i Inżynierii, PANIC we Wrocławiu, Zjazdów Wiosennych Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Młodzi naukowcy z naszego Koła prezentują swoje wyniki badań również na konferencjach międzynarodowych.

Członkowie Koła poprzez wolontariaty w zespołach badawczych Wydziału Chemicznego rozwijają swoją wiedzę i naukowe pasje, a także zdobywają cenne doświadczenie głównie w zakresie optoelektroniki molekularnej, nauki o polimerach, spektroskopii molekularnej, nanomateriałów ceramicznych oraz nanomateriałów dla zastosowań biomedycznych.

Jednym z największych osiągnieć SKN NANO była organizacja II Letniej Szkoły Nanotechnologii.

Doktoranckie Koło Naukowe NANO